top of page
Szukaj
  • kamilakurkowska

Patriarchat? Dobrostan, głupcze!W dniu wczorajszym… Wróć! 😉


Po prostu “wczoraj” razem z Bartoszem Jakimcem, który na Instagramie i w internecie działa jako Uważny prawnik rozmawialiśmy o patriarchacie w branży prawniczej, ale rozmowa znacznie wyszła poza zaplanowane ramy. Tutaj link do całej rozmowy.


Nasz kontakt rozpoczął się od książki, którą obydwoje przeczytaliśmy “Samiec Alfa musi odejść. Dlaczego patriarchat szkodzi wszystkim” Liv Plank. Dla mnie to była jedna z tych książek, które robią mi w głowie bałagan. Czytam bardzo dużo feministycznych książek, a pozycje takie jak:


“Niewidzialne kobiety” Caroline Criado Perez


“Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet” Angela Sainini


“Patriarchat rzeczy. Świat stworzony przez mężczyzn dla mężczyzn” Rebekka Endler


“Pochodzenie kobiety” Elaine Morgan


czy wiele, wiele innych, dumnie stoją na mojej półce. 


Ta jednak była inna. 


Dlaczego?


Bo do tej pory patrzyłam na patriarchat wyłącznie z perspektywy narzędzia, zjawiska, czy systemu, który od wieków szkodzi kobietom. Okazało się jednak, że patriarchat bardzo szkodzi również mężczyznom.


I podczas gdy my kobiety mamy obecnie bardzo wiele sposobów, aby się wzmacniać, samodzielnie lub w grupie, aby pracować nad swoim samorozwojem, dostępnych jest wiele inicjatyw i projektów, które wspierają kobiety, choćby moja Fundacja Women in Law, to mężczyźni takich możliwości nie mają. Albo mają ich bardzo niewiele.


Co mam na myśli?


Patriarchat wkłada nie tylko kobiety, ale też mężczyzn w określone role, a nawet powiedziałabym, że w bardzo sztywną zbroję, z której nie powinnaś lub nie powinieneś się wychylać. Czy ta zbroja bywa lub jest niewygodna? Czy uwiera? Czy rani? Czy robi krzywdę? Tak. Bardzo! I kobietom,  i mężczyznom.  Generalnie ludziom.


Zgodnie z panującą kulturą, ale też naszymi przekonaniami mężczyźni muszą być silni, sprawczy, zarabiać pieniądze, nie mogą płakać, ani okazywać emocji, nie mogą prosić o pomoc i nie mogą się nas sobą użalać. Jednym słowem, jak bardzo trafnie powiedział Bartosz podczas naszej rozmowy, odmawia im się po prostu bycia człowiekiem… 


A ja bym do tego dodała, że moim zdaniem współcześni mężczyźni są bardzo samotni, a już szczególnie w branży prawniczej, gdzie kult osiągania, władzy, pieniędzy, prestiżu, nieomylności ma się niestety, bardzo, bardzo dobrze.


Co to robi i dlaczego w tytule mojego maila obok patriarchatu, widzisz słowo dobrostan?


Czy wiedziałaś o tym, że aż 85% samobójstw w Polsce w 2021 roku dokonali mężczyźni (4413 przypadków)? 


Przypadek?  Nie sądzę…


Czy znasz badania IBA na temat dobrostanu psychicznego w branży prawniczej?

Oto jeden z kluczowych wniosków:


  • 1 na 3 ankietowanych prawników i prawniczek twierdzi, że ich praca ma negatywny lub skrajnie negatywny wpływ na ich samopoczucie


Źródło:


W badaniu nie ma podziału na płcie. Ale biorąc pod uwagę fakty, że mężczyźni dużo rzadziej korzystają z pomocy i nie mówię tylko o profesjonalnej pomocy terapeutycznej, ale także pomocy od bliskich i przyjaciół, to myślę, że branża ma bardzo poważny problem.

Jeżeli takie osoby jak prof. Matczak, przez niektórych uznawany za autorytet, mówi publicznie o pracy przez 16 godzin dziennie, to jest to już bardzo szkodliwe. I nie wierzę, i powiem to z całą odpowiedzialnością, że da się efektywnie i produktywnie pracować intelektualnie w bardzo wymagającej pracy, jaką jest praca prawnika, bez dodatkowego wspomagania, jaką są narkotyki lub inne substancje. Co zresztą jest tajemnicą poliszynela w branży. 


Kolejnym problemem zamiataniem pod dywan w branży jest alkohol. “Wczorajszy” mecenas nie jest czymś niespotykanym. I czy kobiety prawniczki nie piją? Na pewno piją. Ale piją w inny sposób, ale o tym kiedy indziej. Nigdy jednak nie spotkałam “wczorajszej” prawniczki w kontekście zawodowym, natomiast notariusza, adwokata, radcę tak. Wielokrotnie. 


Rozmawialiśmy o tym również z Bartoszem “poza anteną”. Uważamy, że samorządy prawnicze powinny się bardzo poważnie zająć tą sprawą, bo TO jest właśnie temat, który powinien być rozpatrywane pod kątem etyki wykonywania zawodu, a nie to, czy używanie formy adwokatka, radczyni, czy notariuszka jest etyczne, czy nie.


Teraz bardzo uproszę i spłycę temat, ale moim zdaniem wiele z tych problemów związanych z dobrostanem psychicznym, depresją, uzależnieniami wśród prawniczek i prawników wynika ze sztywnych norm patriarchatu w których wzrastaliśmy i, w których się cały czas obracamy.

 

I ta olbrzymia presja, która z jednej strony narzucana jest mężczyznom  - “jesteś zwycięzcą!” i kobietom “kobiety są gorsze, więc muszą się starać dużo bardziej i być perfekcyjne” szkodzi nam wszystkim. Dlatego tak bardzo cieszę się, że Bartosz zaprosił mnie do tej rozmowy i mogliśmy poruszyć ten bardzo trudny, ale jakże potrzebny temat. Dzięki, Bartosz!


A Ty co o tym sądzisz?Marka osobista


Pozwól, że przypomnę Ci, że masz jeszcze kilka dni, żeby zapisać się na mój najbliższy webinar:


Jak budować markę osobistą prawniczki zgodnie z nowymi zasadami etyki radcowskiej i adwokackiej


Webinar kosztuje 0 zł i odbędzie się 8 lutego o godzinie 20.00.


Chcesz zostać ekspertką w swojej dziedzinie i zyskać finansowy spokój?


Zapisz się już teraz!
Spotkaj się z nami


🗓️ 13 lutego w Warszawie odbędzie się

 

Spotkanie społeczności Fundacji Women in Law połączone z zakończeniem IV edycji programu mentoringowego Fundacji Women in Law


Gościniami specjalnymi wydarzenia będą:


Aldona Królikowska Mentorka Biznesu EMCC Senior Practitioner, Executive & Team Coach ICF PCC z tematem:


⏺️ "Zaufanie w przywództwie. Między naiwnością a oczywistością." 


oraz


Sylwia Chutnik Kulturoznawczyni, Pisarka, Feministka, Działaczka Społeczna, Publicystka i Promotorka Czytelnictwa


z którą poprowadzę rozmowę:


⏺️ "Czy feminizm i literatura nas uratują?" 


Zapraszam Cię!
Posłuchaj


A na koniec chciałam Cię zachęcić do wysłuchania mojej rozmowy ze wspaniałą radczynią Monika Zakrzewska - Hodun dyrektorką ds. prawnych w DANWOOD S.A., o tym jak szukać swojej własnej drogi.


61 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page