top of page
Szukaj
  • kamilakurkowska

O eksperymentowaniu


Jeśli jeszcze nie zapisałaś się na webinar:


„Pracuj mniej, zarabiaj więcej!


Jak przyciągać idealnych klientów do kancelarii”


To dzisiaj jest ostatnia szansa! Webinar odbędzie się w poniedziałek, 12 września.


Mobbing

Justyna jest adwokatką w Poznaniu. Jeszcze kiedy była aplikantką i pracowała w niewielkiej kancelarii spotkało ją wiele przykrych sytuacji, które z perspektywy czasu świadomie nazywa mobbingiem. Mobberem był założyciel kancelarii, znany i szanowany w środowisku adwokat, działacz lokalnego samorządu.


Justyna będąc młodą prawniczką nie była świadoma swoich praw i nie wiedziała, jak zachować się w takich sytuacjach. Teraz postąpiłaby inaczej, ale wtedy jeszcze nie była tak świadoma i nie miała tyle odwagi. Justyna po zdanym egzaminie adwokackim postanowiła, że założy własną kancelarię i będzie wspierać kobiety, które doświadczają molestowania seksualnego lub mobbingu w pracy. Angażowała się także pro bono na rzecz kobiet, których nie było stać na profesjonalną pomoc prawną.

Justyna długo wahała się, czy postawić na jedną kartę i specjalizować się właśnie w tej dziedzinie. Wiele starszych adwokatek i starszych adwokatów odradzało jej takie podejście. Radzono jej, że powinna obsługiwać wszystkich klientów, że rynek jest bardzo konkurencyjny, a spraw rozwodowych, czy spadkowych jest najwięcej na rynku. Justyna miała wiele obaw, czy iść pod prąd i zaryzykować.


Jeszcze jeden pomysł…

Miała jeszcze jeden pomysł, ale ten zachowała tylko dla siebie. Bała się, że gdy powie o nim głośno, to otoczenie ją wyśmieje. Bardzo interesował ją temat stalkingu, czyli uporczywego nękania. Temat stosunkowo nowy, wiążący się w dużej mierze z korzystaniem z nowych technologii, takich jak komunikatory, media społecznościowe, czy aplikacje randkowe.


Apetyt na ryzyko

Branża prawnicza uznawana jest za jedną z bardziej konserwatywnych. Wiele prawniczek i wielu prawników czuje się bezpiecznie, gdyż konserwatyzm daje poczucie panowania nad sytuacją, gwarancję niezmienności oraz zaspokaja pragnienie i potrzebę kontroli. Tymczasem środowisko, zarówno biznesowe, jak i klientów indywidualnych zmienia się nieustannie. Każda adwokatka, czy radczyni prawna powinna odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chce zmieniać się wraz ze zmieniającym otoczeniem i klientami, czy pozostać w tym samym miejscu. W praktyce oznacza to, już na starcie, bycie daleko w tyle za klienta, rynkiem, konkurencją i otoczeniem.


Jak nauczyć się zmiany?

Kiedy dziecko uczy się chodzić, odpowiedzialni rodzice stwarzają mu bezpieczne warunki do ćwiczeń, testowania swoich możliwości, a czasami kontrolowanego upadku. Stawiając pierwsze kroki dziecko zazwyczaj ma w pobiżu pomocną dłoń mamy lub taty. Czy prawniczka może mieć do dyspozycji taką bezpieczną przestrzeń, gdzie będzie mogła uczyć się zmiany i bezpiecznie sprawdzać swoje pomysły, eksperymentować, a kiedy trzeba poprosić o pomoc?Tak, taką bezpieczną przestrzenią do nauki, jak funkcjonować w niezwykle szybko zmieniającym się świecie jest mentoring. Jednym z pryncypiów mentoringu jest bezpieczeństwo, rozumiane jako stworzenie bezpiecznych ram do wdrażania elastycznej zmiany. To możliwość zderzenia myśli, podzielenia się pomysłami, zadania pytań. To również szansa na pomoc i wsparcie, jeśli takie są potrzebne. Dobra mentorka, czy mentor dobrze znają branżę, czy środowisko, w którym działa mentee i potrafią podpowiedzieć rozwiązania problemów, które wcześniej nie przyszły mentorowanemu do głowy.


Justyna miała obawy, czy środowisko zaakceptuje jej pomył. Nie znała również nikogo, kto by miał praktykę jako pełnomocnik w tego typu sprawach. Miała jednak odwagę, by podjąć ryzyko zrobienia czegoś inaczej, nie tak jak wszyscy. W podjęciu decyzji pomógł jej mentoring i dobre zaplanowanie poszczególnych kroków. Jedyne czego żałuje Justyna, to, że nie podjęła tej decyzji wcześniej. Całą sobą zgadzam się z Justyną – lepiej żałować tego, co się zrobiło, niż tego, czego się nie zrobiło.Do następnego przeczytania!

Kamila

176 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page