top of page
Szukaj
  • kamilakurkowska

Masz tylko dekadę…

Co u Ciebie w nowym roku? Nowe postanowienia, plany, marzenia? 


A może wpadłaś już w wir pracy i obowiązków, i tak naprawdę Twoje życie wygląda dokładnie tak samo, jak w 2023?Zanim przejdę do rozwinięcia tytułu mojego dzisiejszego maila, chciałam podziękować wszystkim osobom, które wypełniły moją grudniową ankietę, gdzie pytałam prawniczki o ich plany. Spłynęło bardzo dużo odpowiedzi 🙏 


Cztery główne tematy (w kolejności głosów), które interesują prawniczki to:


🔺 Rozwój marki osobistej

🔺 Rozwój osobisty

🔺 Rozwój kancelarii

🔺 Legal Design


Dlatego moje publikacje w najbliższych miesiącach będą orbitowały właśnie w okolicach tych tematów. 


Już dzisiaj chcę Cię zaprosić na webinar:


🟣 Jak budować markę osobistą prawniczki zgodnie z nowymi zasadami etyki radcowskiej i adwokackiej
Webinar kosztuje 0 zł i odbędzie się 8 lutego 2024 o godzinie 20.00.

Potrwa 60-90 minut.


Zegar


Jakiś czas temu scrollując Instagrama algorytm podpowiedział mi rolkę z wypowiedzią Indry Nooyi byłej CEO PepsiCo. 


Indra zaczyna swoją wypowiedź słowami:


Zegar biologiczny i zegar kariery są w totalnym konflikcie. 

Kiedy powinnaś mieć dzieci, w tym samym czasie powinnaś budować swoją karierę. Kiedy awansujesz, Twoje dzieci potrzebują Cię, bo wchodzą w wiek nastoletni. (...) a kiedy robisz jeszcze większą karierę Twoi rodzice zaczynają Cię potrzebować, bo przecież się starzeją.


(tłumaczenie moje)


Bardzo proste, a z drugiej strony bardzo trudne. Trudne dla kobiet.


I choć nie lubię narracji, w której uważa się, że każda kobieta jest lub będzie mamą i tylko przez pryzmat macierzyństwa patrzy się na aktywne zawodowo kobiety, to jednak nie ma się co oszukiwać, że kwestia pogodzenia życia zawodowego z prywatnym to ogromne wyzwanie dla kobiet, prawniczek w szczególności. 


Mamy tylko dekadę


W piątek byłam na lunchu z Elżbietą. Elżbieta jest szefową działu prawnego w wielkiej spółce, przeszła na to stanowisko z jednej z międzynarodowych kancelarii. Długo rozmawiałyśmy o tematach zawodowych, ale potem przeszłyśmy na prywatne. Elżbieta powiedziała mi coś, co potem przez cały weekend chodziło mi w głowie:


Wiesz, Kamila, bo my kobiety mamy tak naprawdę tylko dekadę, żeby zmieścić wszystko - dzieci, związek i karierę.


I kiedy przeanalizowałam swoją drogę, ale także prawniczek, z którymi pracuję, to dokładnie tak to wygląda. Każda z nas ma około 10 lat, między 30 a 40 rokiem życia, żeby urodzić dzieci (jeśli tego chcemy i to planujemy), zdobyć pozycję zawodową i jeszcze zbudować trwały, szczęśliwy związek. Oczywiście nie powinnyśmy zapominać o dbaniu o swój dobrostan psychiczny i fizyczny. Czasem dochodzą do tego obowiązki opieki nad starzejącymi się rodzicami. 


Tylko jak to wszystko zrobić, kiedy doba ma tylko 24 godziny, tydzień 7 dni, a rok 365 (no dobra, co 4 lata dostajemy jeden dzień gratis 😉?! A jeszcze kiedyś trzeba spać…


Elżbieta powiedziała podczas naszej rozmowy: 


Nie wierzę w to, że są kobiety, które mają to wszystko, robią to wszystko i w każdym obszarze życia wszystko działa bez zarzutu. Robisz karierę, dzieci są szczęśliwe, zaopiekowane i spędzasz z nimi dużo czasu, a Twój związek kwitnie w miłości, przyjaźni, namiętności i zrozumieniu. No, tak nie jest!


To jest nie fair


Powiem teraz być może coś banalnego albo nawet infantylnego.


To jest niesprawiedliwe!


Mężczyźni nie muszą się tak “spinać”. Nie muszą się śpieszyć, żeby mieć dziecko przed 40, nie muszą wybierać  - praca, czy rodzina. Dla pracodawców są jeszcze bardziej atrakcyjnymi pracownikami, kiedy mają dzieci, a najlepiej jeszcze kredyt. Na pewno znasz określenie “premia za ojcostwo” i “kara za macierzyństwo”. Mężczyźni nie borykają się z problemem, że im są starsi, to stają się niewidzialni, jak kobiety po 50 siątce. Wręcz przeciwnie - “Srebro na skroniach” dodaje im powagi i autorytetu. To jest nie fair!


I nie chcę, żebyś pomyślała, że w tym miejscu obwiniam mężczyzn - nie. Tylko po prostu nie podoba mi się, że ten świat jest tak urządzony, choć wiem, że biologii nie zmienimy. Uważam, że mężczyźni też mają swoje wyzwania, a nawet demony. Wiem o tym, bo wiele prawniczek opowiada mi o swoich związkach, a nie każdy mężczyzna potrafi unieść to, że jego partnerka życiowa osiąga sukces zawodowy i finansowy. Świat się zmienił i mam wrażenie, że my wszyscy musimy na nowo się w nim odnaleźć i poukładać. 


Na koniec stycznia szykuję niespodziankę. Nie sama, a w duecie i tym razem nie będzie tylko o prawniczkach, a bardziej o mężczyznach prawnikach 🙃


Polisa ubezpieczeniowa


Jestem już w tym wieku (o raju, jak to brzmi… 🤭), że zaczynam myśleć poważnie o swojej przyszłości. Mam na myśli moją przyszłość finansową. Na ZUS nie liczę. W wakacje zapytałam mojego brata, który związany jest z sektorem bankowym i mieszka w Zurychu, w co by zainwestował pieniądze. Spodziewałam się odpowiedzi, że w ETFy, giełdę, nieruchomości, krytptowaluty, złoto lub coś podobnego. Zaskoczył mnie. 


“W siebie” - powiedział. 


Tak zrobiłam i niebawem dam Ci znać, co się pod tym kryje. 


Tymczasem Ciebie też zachęcam, żebyś zainwestowała w siebie. W swoją markę osobistą, bo uważam, że marka osobista jest nie tylko świetną inwestycją, ale i zawodową polisą ubezpieczeniową. Nigdy nie wiesz, co się wydarzy i jak będzie wyglądał rynek, Twoja branża, Twoja organizacja za kilka lat. Warto zadbać o markę osobistą już teraz.


Czy chciałabyś?


✅ Być wskazywana publicznie jako ekspertka w danej dziedzinie, w formie wyróżnień w rankingach, oznaczeniach na Linkedin jako osoba polecana oraz być zapraszana na wydarzenia i konferencje związane z Twoją specjalizacją?

✅ Być pierwszą osobą, o której pomyślą klienci, gdy będą mieli problem?

✅ Utrzymać Twoją pozycji na rynku w sytuacji, kiedy przestajesz pracować jako in-house?

✅ Mieć sukces finansowy?

✅ Dostawać propozycje współpracy, zaproszenia na spotkania/konferencje w roli prelegentki oraz zainteresowanie rekruterów?

✅ Znaleźć nową pracę w obszarze, który Cię interesuje?

✅ Osiągnąć finansowy spokój?

✅ Zbudować rozpoznawalność jako ekspertki w wybranym obszarze?


Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałaś TAK, to zapisz się koniecznie na mój webinar!
45 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page